Balıklı Köpek Maması 

Balıklı Köpek Maması 

Hayvan sahibi olmak oldukça zorlu bir süreçtir. Hayvan sahipleri, sahip oldukları hayvanlarının her türlü ihtiyaçlarından ve problemlerinden sorumludurlar. Hayvanları için en iyi standart ve koşulları temin etmek ve sürekli olarak durumlarını inceleyip takip etmek zorundadırlar. Günümüzde en çok beslenen rottweiler hayvanlar arasında ön sıralarda gelen köpekler için de durum aynı şekildedir. Köpek sahipleri, köpekleri için her türlü İhtiyaç ve gereksinimi karşılamak zorundadırlar. Köpeklerinin günlük bakımlarını, günlük ihtiyaçlarını, sosyal planlamalarını, sağlık durumlarını, beslenme alışkanlıklarını, tuvalet alışkanlıklarını ve sosyal yaşantılarını takip etmek ve düzenlemek köpek sahiplerinin, en önemli görevleri arasında ön sıralarda gelmektedir.  

Beslenme alışkanlıkları köpekler için oldukça önemlidir. Günümüzde köpeklerde görülen hastalıkların önemli bir kısmının yanlış beslenme alışkanlıkları ve yanlış mama seçimlerinden kaynaklandığı gözlemlenmektedir. Veterinerlerde en fazla karşılaşılan hastalıklar, gıda kaynaklıdır. Bu yüzden de köpek sahiplerinin hayvanları için doğru seçimlerini yapmaları, özellikle önem teşkil etmektedir. Köpekler için doğru beslenme programları daima alanlarında uzman veterinerler kontrolünde hazırlanmalıdır. Köpekler için seçilen mamalar veterinerden onaylı olmalıdır. 

Aynı zamanda köpek için seçilecek mamanın, köpeğin her türlü vitamin, mineral ve besin ihtiyacını karşılaması gerekmektedir. Günümüzde piyasada oldukça fazla miktarda mama çeşidi bulunmaktadır. Ancak bu mamaların birçoğu sağlıksız koşullarda ve maddi getirisi düşünülerek üretilen mamalardır. Hayvan sahiplerinin bu tarz mamalardan kesinlikle uzak durması ve seçimlerini dikkatli bir şekilde yapması gerekmektedir. Çünkü hayvanın her hangi bir sağlık probleminden, direkt olarak sahibinin yapmış olduğu yanlış seçimler sorumludur. 

Doğru mama seçimi köpeğin hem günlük hayatında, hem de sosyal hayatında oldukça mutlu ve rahat olmasını sağlamaktadır. Enerji ve vücut gereksinimlerini karşılayan köpek, sosyal hayatında da daha satılık rottweiler aktif bir rol oynayacaktır. Doğru içerikli mamalar köpeklerin tuvalet alışkanlığı üzerinde de olumlu bir şekilde etki etmektedir. Sindirim sistemlerinin ve bağışıklık metabolizmalarını güçlendirmektedir. Hastalıklara yakalanma risklerini düşürmektedir. Mamalar doğru bir şekilde seçildikten sonra, köpeğe düzgün bir programla, aksatılmadan düzenli olarak verilmelidir. Köpeğe mama dışında ek besin olarak, insanların tükettiği gıdalardan verilmesi çok doğru değildir. 

Çünkü hayvanın sindirim metabolizması üzerinde olumsuz etkiye sebep olabilirler. İnsan sindirim sistemi ile köpek sindirim sistemi birbirinden oldukça farklı bir yapıya sahiptir. İnsan kaynaklı gıdalar genel olarak satılık rottweiler yavrusu insanların sindirim sistemleri ön planda tutularak üretilmiş gıdalardır. Köpek mamaları ise köpeklerin sindirim sistemleri ön plana alınarak hazırlanan gıdalardır. Köpeklere insan kaynaklı gıdaların tükettirilmesi, köpeklerin sindirim sistemi ile çelişme durumu gösterdiğinde, oldukça tehlikeli problemlere yol açabilir. 

Çünkü insan sindirim sisteminde rahatlıkla sindirilebilen bir besin, köpek sindirim sistemine girdiği zaman sindirilemeyip oldukça ciddi sağlık problemlerine sebep olabilmektedir. Bu tarz rahatsızlıklar sıklıkla yanlış ve bilinçsizce yapılan beslenme programlarında, oldukça fazla karşılaşılan bir problemdir. Bu yüzden bu tarz gıdaları köpeklere verirken, minimum düzeylerde kalmak, aşırı durumlara kaçmamak oldukça önemlidir. 

Yine de köpek için ek gıda verilmek isteniyorsa, köpeklere bu tarz insan kaynaklı ürünler yerine, besin değeri insan gıdaları ile daha da artırılmış olan mamalar tercih edilmelidir. Örneğin Balıklı Köpek Maması bu alanda oldukça fazla tercih edilen, sağlıklı bir mama çeşididir. Balık içerikli mamalar sayesinde hem köpek için balık gibi oldukça sağlıklı bir ek gıda alınmış olur, hem de köpeğin ihtiyacı olan enerji, vitamin ve mineral gibi besin ögeleri karşılanmış olur. Bu sayede köpek diğer birçok mama ve besine göre daha sağlıklı bir şekilde beslenmiş olur. 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com’da Blog Oluşturun.

Web sitenizi WordPress.com ile oluşturun
Başla
%d blogcu bunu beğendi: