Benefit Köpek Maması 

Benefit Köpek Maması 

Her canlı gibi, köpeklerinde uykuya ihtiyaçları vardır. Yaşına ve cinsine göre yeterli ölçüde uyuyan köpekler, hem fizyolojik, hem de psikolojik olarak sorun yaşamazlar. Ancak bazı durumlarda köpeklerin uyku düzeninin bozulduğu düşünülür. Uyku düzenlerinin cinsler arasında ve her yaşta farklı bir düzende rottweiler seyretmesinden dolayı, bazı köpek sahipleri gereksiz endişelere kapılabilirler. Yavru köpeklerin uykuları, oldukça ağırdır ve yavru köpekler günün neredeyse 20 saatini uyuyarak geçirebilirler. 

Yetişkin köpeklerde ise bu süre oldukça azalmıştır. Aktiviteleri artan yetişkin köpeklerin uyku saatleri yavruluk dönemlerine göre oldukça düşer. Yetişkin köpeklerde görülen fazla uyku, köpekte bazı fizyolojik sorunlar olmasının habercisi olabilir. Uyku düzeni fazlasıyla değişen ve oldukça fazla uyumaya başlayan köpekler için, bir sorun olabileceği ihtimaline karşı, veteriner hekimin kontrolünden geçirilmesi şarttır. Yaşlı köpekler ise, azalan aktiviteleri ve yavaşlayan metabolizmalarının da etkisiyle, yaşlılık dönemlerini uyuyarak geçirirler. 

Yaşlı köpeklerde uzun süren uyku saatleri, yaşlılık belirtilerinin en önemlisidir. Bazı köpeklerde ise uykusuzluk sorunları baş gösterebilir. Uykuya geçtikten kısa bir süre sonra ağlayarak uyanan köpeklerin, geçmişlerinde yaşadıkları ve etkisinden kurtulamadıkları olayların etkisinde oldukları, uzmanlar satılık rottweiler yavrusu tarafından söylenmektedir. Ayrıca sahibinin ilgisiz bıraktığı köpeklerde de psikolojik olarak uykusuzluk sorunu görülebilir. Bazı köpeklerin tüm gün evde yalnız kalmaları sonucu, günü uyuyarak geçiren köpek, akşam evde sahibi ile zaman geçirmek isteyecek ve gündüz uyuduğu için, gece uyumayacaktır. 

Ayrıca avlanamaya göre kurulu metabolizmaları nedeniyle bazı köpekler, geceleri uykusuz geçirirler. Bu nedenle evde beslenecek köpekler, sahiplenilmeden önce bunun gibi özelliklerinin bilinmesi önemlidir. Aksi takdirde, evde beslenmeye çalışılan avlanmaya meraklı köpekler, geceleri evde dolaşacak, değişik sesler çıkaracak ve sahibini uyutmadığı gibi, çevreye de rahatsızlık verecektir. Köpeklerde görülebilen uyku sorunları, psikolojik ya da fizyolojik nedenlere dayanıyorsa, zaman kaybetmeden veteriner hekimden yardım almakta fayda vardır. Çünkü psikolojik ve fizyolojik rahatsızlıklar nedenlerle uyku sorunu yaşayan köpeklerin, bu nedenle psikolojileri bozulacak, uykusuzluk nedeniyle dinlenemeyen vücutları, bağışıklık sistemlerinin zayıflamasına neden olacaktır. 

Köpeklerde görülebilecek uyku sorunlarının öncelikle nedeni belirlenmeli, ortaya çıkan nedene göre de soruna çözüm bulunmalıdır. Köpeklerde görülen uykusuzluk sorununun bir nedeni de, köpekte sindirim sistemi ile ilgili sorunların yaşanmasıdır. Bir köpeğin sindirim sistemi için uygun olmayan satılık rottweiler besinleri tüketmesi, yeni mamaya geçiş, artık ve bozuk yemek tüketilmesi gibi yapılan beslenme hataları, köpeklerde hazımsızlık, şişkinlik, sancı, bulantı ya da sindirim zorluğu gibi sorunlar yaratarak, uykusuz gecelere neden olabilir. 

Köpeklerin doğru beslenmesi, köpekler için birçok avantaj sağlarken, aynı zamanda da sindirim sorunlarına da çözüm olmaktadır. Sağlıklı ve yeterli beslenen köpekler, sağlıklı olurlar ve güçlü bir bağışıklık sistemleri vardır. Hata yapılmadan, olması gerektiği gibi beslenen köpekler, hastalıklara karşı dirençli olduklarından, daha uzun yaşarlar, daha kaliteli bir yaşamları olur. Bu nedenle, köpeklerin beslenmesi son derece önemli bir ayrıntıdır ve kesinlikle köpek sahibi tarafından ciddiye alınmalıdır. Köpeklerin beslenmeleri için kullanılan köpek mamaları, beslenmeleri sağlıklarını bu kadar etkileyen köpekler için, önemsenmesi gereken bir konudur. Köpekler için seçilen kaliteli bir mama, köpeğin sağlıklı bir hayat yaşamasının altın kuralıdır. 

Benefit köpek maması, uzmanlar tarafından, içeriğinde bulunan zararlı maddeler ve köpeğin ihtiyaçlarını karşılamayan besin değerleri nedeniyle, çok önerilen bir mama değildir. Benefit köpek mamasının içeriğinde, mısır, buğday ve pirinç gibi köpek sağlığını bozan birçok tahıl bulunmaktadır. Tahıllar köpek sağlığı için zararlı besin grubu özelliğini taşımaktadır ve özellikle mamada bulunan tahıllar, yüksek glisemik endeksi ile köpekler için daha da zararlı tahıllarıdır. Düşük et oranı, mamanın kalitesinin daha da düşmesine neden olmaktadır. Et yerine kullanılan et ürünleri, köpeklerin sağlığına oldukça olumsuz etkiler yaratan, sağlıksız ürünlerdir. Mamanın içeriğinde bulunan hayvansal yağlar, et ürünlerinden elde edilen, doğal olarak zararlı olan ürünlerdir. 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Web sitenizi WordPress.com ile oluşturun
Başla
%d blogcu bunu beğendi: