Bestpet Kedi Maması 

Bestpet Kedi Maması 

  Kedilerin sağlıklı olarak büyüyebilmeleri için kedi mamaları kedi sahipleri için çok önemlidir. Sağlıklı ve kaliteli bir kedi maması içerisinde  rottweiler  öncelikli olarak kedileri alerji yapan maddeler yapan buğday, soya, mısır, mısır gluteni, kurutulmuş arpa küspesi gibi maddeler bulunmamalıdır. Bu tür maddeler kediler için faydalı olan besinler arasında yer almamaktadır ve üretilen mamaların maliyetini düşürmek için kullanılan ürünlerdir. 

 Bunların yanı sıra dikkat edilmesi gereken ise mamanın yapılmış olduğu mamadaki etin özelliğidir. Mamalar kaynağı belli olan etlerden yapılmalıdır. Yani mamaların üzerinde 

Chicken by products, Meat by products, animal by products, meat meal (Türkçe olarak et ve etin yan ürünleri, et ve türevleri) gibi ucu açık olarak yazılan tanımlamalar olmamalıdır. Birçok firma daha fazla para kazanmak için, mama paketlerinin içeriğine bunları yazmakta ve mamaların içerisine kaliteli et veya tavuk koymak yerine hastalıklı hayvanların bayat etlerini ya da et yerine genellikle gaga, ibik, ayak, toynak, gibi besleyiciliği olmayan hayvan uzuvlarını koymaktadır. Bu tür mamalar besleyici olmamakla beraber aynı zamanda tehlikelidirler. Kaliteli bir kedi maması üzerinde mamada kullanılan etin türü yazılmalı ve türevleridir tarzı ucu açık kelimeler kullanılmamalıdır.  

Türkçe etiketlerde ise çoğu firmada besin içeriği yetersiz ve yanlış yazılmaktadır. Bundan dolayı İngilizce bilenlerin besin içeriğini İngilizce olarak okumaları daha faydalı olmaktadır. 

  Sağlıklı ve kaliteli mamada bir diğer önemli unsur ise mamanın dengeli fosfor, kalsiyum ve magnezyum oranına sahip satılık rottweiler olmasıdır. Bu oranların yüksek olması kedilerde böbrek taşı, idrar yolu hastalığı gibi rahatsızlıkların yaşanmasına neden olmaktadır. Kediler kuru mama ile beslendiğinde en az günde 1 kahve fincanı ölçüsünde su içmelidirler. 

 Mamalardaki bir diğer önemli faktör mamanın dengeli protein oranına sahip olmasıdır. Kediler alerji olduğunda ilk yapması gereken şeylerden biri alerji kaynağının tespit edilmesi ve insanlarda olduğu gibi çok besleyici ağır yiyeceklerden yani protein oranı yüksek mamalardan ve yaş mamalardan kaçınmak olmalıdır. Dengeli, değerleri yeterince besleyici ve sağlıklı olan mamaları tercih edilmelidir. 

 Mamaların ne ile muhafaza edildiği de önemlidir. Yani mamanın kimyasal koruyucu maddeler ile mi yoksa doğal yollarla yani α-Tokoferol E & C vitaminiyle ve biberiye özütü ile (rosemary extract) korunduğudur. Mamaların korunmasında kullanılan kimyasal ürünler BHA, BHT, equitoxin, propyll galat gibi benzin türevleridir. Yabancı ülkelerde yaşayan bazı veterinerler bu tür kimyasal koruyucu maddelerin kedilerin bünyesinde birikip ileriki yıllarda kansere ve daha birçok hastalığa neden olabileceğini söylemektedir. Ayrıca bu kimyasal maddelerin uzun dönemde bağışıklık sistemine de zarar verdiği söylenmektedir. 

 Sağlıklı ve kaliteli bir kedi mamasının içerisinde başta TAURİN olmakla beraber birçok vitamin, mineral ve bağırsak florasını canlandıran kuru mama bulunmalıdır. Ayrıca mamanın kabız yapmasını önleyici dengeleyici satılık rottweiler yavrusu elementlerde olmalıdır. Taurin maddesi kedilerin görme ve kalp fonksiyonları açısından çok önemlidir ve bu madde kedilerin vücutlarında üretilemediği için dışarıdan alınması gerekmektedir. Bu nedenle taurin içeren mamaların kullanılması daha faydalıdır. Ayrıca taurin maddesini kedi vitaminleri, vitamin pastaları, taurin tabletleri aracılığı ile de kedilere verilebilmektedir. 

  Kedi maması alınırken mamanın ait olduğu firma internette firmanın kendi sitelerinden araştırılmalıdır. Böylece sitede yer alan analiz değerlerine bakılarak mamanın içeriğinin ne olduğu ve kediler üzerindeki etkileri hakkında bilgi edilebilinir. 

Bestpet kedi maması içerisinde tavuk eti unu, pirinç, mısır, hayvansal yağlar, balık unu, karides unu, bira mayası, mineraller,  taurin , yüzde otuz oranında ham protein ile omega3,omega6 ,a, c d3,e vitaminlerini yeterli miktarlarda ve besleyici düzeyde bulundurmaktadır. 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com’da Blog Oluşturun.

Web sitenizi WordPress.com ile oluşturun
Başla
%d blogcu bunu beğendi: